August 15, 2022 17:33
Свет

Во Стразбур почна летната сесија на ПССЕ

Во Стразбур почна летната сесија на Парламентарното Собрание на Советот на Европа (ПССЕ) која ќе трае до 24 јуни, на која учествува и македонска собраниска делегација. Говорите на претседателот на Република Грција, Катерина Сакеларопулу и холандскиот крал Вилем-Александар се меѓу главните точки на сесијата, јави дописникот на МИА.

За парламентарците од 46-те земји членки на Советот на Европа ќе има и панел на високо ниво и интерактивна дебата на тема „Одбрана на демократската безбедност во Европа”, со учество на Сајмон Ковени, министер за надворешни работи и министер за одбрана на Ирска, претседателот на Комитетот на министри, Пека Хависто, министерката за надворешни работи на Финска, Марија Пејчиновиќ Буриќ, генерален секретар на Советот на Европа, како и Светлана Тихановскаја, лидер на опозицијата на Белорусија. Ова следува по поврзаниот извештај за „Неодамнешните предизвици за безбедноста во Европа: каква улога има Советот на Европа? “.

Собранието ќе одржи две актуелни дебати за „Последиците од блокадата на Црното Море” и за „Договорот за барателите на азил во Обединетото Кралство и критичката реакција на владата на одлуката на Европскиот суд за човековите права”.

Други теми за кои ќе се разговара се хуманитарните последици од руската агресија врз Украина, со посебен акцент на внатрешната и надворешната миграција и одговорноста за соборувањето на летот МХ17. Ќе има и заедничка дебата за пријавените случаи на политички затвореници во Руската Федерација и потребата од враќање на човековите права и владеењето на правото во Северен Кавказ.

Парламентарците, исто така, ќе разговараат за следење на онлајн комуникацијата, како да се спречи и да се бори против антисемитизмот во Европа и да се справат со болестите што може да се спречат со вакцини, преку квалитетни услуги и разоткривање на наративите против вакцината. Ќе има дебати за улогата на политичките партии во промовирањето на различноста и инклузијата – со која се предлага да потпишат нова Повелба за нерасистичко општество – и за правдата и безбедноста на жените во процесите на мир и помирување.

На крајот, Собранието ќе расправа за исполнувањето на обврските од страна на Малта кои произлегуваат од членството во Советот на Европа и ќе го разгледа нејзиното партнерство за демократија со Парламентот на Република Киргистан.

Предвидено е македонската делегација да земе учество на повеќе од овие дебати, како и во работите на комисиите на ПССЕ.

tải sunwin apk sunwin tài xỉu sunwin club

sunwin tải sunwin sunwin web

tải sunwin tải sunwin sunwin club

sunwin.apk mới nhất game sunwin sunwin tài xỉu

game bài sunwin