September 25, 2021 03:18
Балкан

Во Србија над 200 новозаразени за еден ден, властите препорачуваат трета доза

Во последните 24 часа во Србија биле регистрирани 202 новозаразени од 8.853 тестирани, а тројца пациенти починале.

Во моментот има 323 хоспитализирани, од кои 10 пациенти се на респиратори.

Од почетокот на пандемијата, 7.098 лица починаа од последиците на вирусот во Србија, додека 719.664 лица беа заразени.

Експертскиот комитет за имунизација им препорача на граѓаните на Србија кои ја примиле втората доза на вакцина пред најмалку шест месеци да им се даде трета доза, базирана на технологијата на РНК, како што се произведени вакцините од компаниите Фајзер и Модерна.

Во препораката се наведува дека неколку студии досега покажале оти примената на третата доза доведува до зголемување на имунолошкиот одговор.

Website https://4anime.biz: Watch Gundam: G no Reconguista Movie II - Bellri Gekishin 4anime Episode Full animes online

Brave 10 (https://wcostream.cc/m/jEW) Episode 12

Watch anime online for free at AnimeDao animedao website reddit

Anime Twist - Watch anime online, English anime onlineAnime Twist - HD anime for free | TwistMoe

Pubhtml5: https://pubhtml5.com/homepage/gpdb

Forums asp: https://forums.asp.net/members/gogoanimelol.aspx