March 1, 2021 22:01
Балкан

Во Србија досега вакцинирани над 19.000 лица

Вакцинацијата на првите 1.000 граѓани постари од 75 години, кои доброволно се пријавија преку порталот Е-управа, денеска почна во десет здравствени домови во Белград, јави дописникот на МИА од Белград.

-Секој што е вакциниран добива информатор, самата вакцинација не е болна, досега се вакцинирани над 19.000 луѓе, а ќе бидат 20.500, досега немаше никакви несакани ефекти,изјави државниот секретар во министерството за здравство, Мирсад Ѓерлек.

Според него, вакцинацијата на 175.000 лица кои досега се имаат онлине пријавено за вакцинација, утре ќе почне и во Суботица, Зрењанин, Сомбор, Нови Сад, Шабац, Лозница, Чачак, Крушевац, Крагуевац, Ниш.

По завршување на вакцинацијата на граѓаните постари од 75 години, ќе бидат вакцинирани оние од 64 до 74 години, кои ќе дојдат на ред во зависност од моменталната епидемиолошка состојба и бројот на вакцините на институтот „Торлак”.

Во Србија засега граѓаните се вакцинираат со вакцините на Фајзер и Спутник V.

Како што пишуваат медиумите, првите количества на кинеската вакцина за коронавирус од компанијата Синофарм во Србија ќе пристигнат утре.

Агенцијата за лекови и медицински помагала (АЛИМС) се уште нема издадено дозвола за употреба на кинеската вакцина, но се очекува таа да биде дадена.

Во недела со оваа вакцина може да започне имунизацијата на здравствените работници кои изјавија дека сакаат да ја примат оваа вакцина.

Case Closed Episode 994 at KissAnime kissanime free

Watch Attack on Titan: Since That Day Episode Full (https://crunchyrollfree.com/m/m5jr/ep-1) at Crunchyroll crunchyroll one month free trial