Балкан

Во Словенија речиси 10.000 новозаразени- две третини од тестираните позитивни на Ковид-19

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 9.858 нови заразени коронавирус, а починале уште 11 пациенти со Covid-19, објави во петокот словенечкиот Институт за јавно здравје, додека уделот на позитивните тестови е најголем досега и позитивни биле над две третини.

Иако ова не најголемиот број на потврдени зарази во еден дена, бидејќи во вторникот имаше 12.286 нови коронаинфекции, за продолжувањето на тешката епидемиолошката ситуација сведочи фактот дека на седумдневно ниво растот на инфекциите и натаму е енормен, а забележан е и најголемиот удел на позитивните тестови со повеќе од две третини.

Со 14.714 PCR тестови потврдени со 9.858 зарази или 67 отсто, седумдневниот просек на дневните зарази е зголемен на 8.529 а 14-дневната инциденца на 4.576 нови короназарази на 100.000 жители, според податоците на институтот.

Поради ограничените капацитети за тестирање на брисовите, министерството за здравство договори испраќање на дел од примероците на PCR тестирање во една лабораторија во јужна Германија, а во преговори е и со уште една институција во Виена доколкуи прекапацитираноста на овластените лаборатории во Словенинија се зголемува.

Според податоците на министерството за здравство, во словеничките болници во моментов се згрижени 599 ковид-пациенти, од кои 143 се на одделите за интензивна нега, а бројот на активнбите случаи на заразата надминал 96.000.

Со последните смртни случаи, бројката почината од почетокот на епидемијата на Covid-19 се зголемла на 5.743, додека вкупната вакцинираноста на популацијата не се зголемила значително и изнесува 57,2 отсто од оние кои добиле барем две дози од вакцините.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

anime sites Komi Can’t Communicate

4Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 5

free anime online Dragon Ball Super

watch anime 4Anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

Death Note (Dub) Episode 36