August 5, 2021 02:31
Балкан

Во Словенија граѓаните можат да избераат со која вакцина ќе се имунизираат

Словенците од денеска ќе можат да изберат со која вакцина ќе се имунизираат во борбата со пандемијата наметната од короавирусот.

-Имаме доволно вакцини и ќе може секој да избира која вакцина ќе ја прими – изјави словенечкиот премиер Јанез Јанша во говорот на конгресот на неговата Словенечка демократска партија (СДС).

Во Словенија, се користат вакцините на „Модерна“ и „Фајзер“, како и „АстраЗенека“ и „Џонсон и Џонсон“.

-Клучната цел е да се постигне стапка на вакцинација што ќе обезбеди имунитет и нормален живот не само во лето, туку и во есен – рече Јанша.

Словенија ги повикува граѓаните да се вакцинираат во што поголем број. Според официјалните податоци, 28,2 проценти од населението во Словенија досега е вакцинирано со две дози потребни за целосна имунизација, а 797.861 само со прва доза.

https://wcostream.cc dubbed anime. Owari no Seraph: Kyuuketsuki Shahar (https://wcostream.cc/m/a4zP) Episode Full

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. Beast Fighter: The Apocalypse (https://4anime.biz/m/m1jy) Episode 13

AnimeFreak Watch english anime Online in HD for FREE. Watch You Are Umasou Episode Full

KissAnime Experiment: https://experiment.com/users/kkissanime