October 26, 2021 20:19
Македонија

Во Скопје има заразени 139 основци и 70 средношколци, нема потреба од промена на моделот на настава

За 40 проценти е намелена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во последните две недели во август, покажува последната епидемиолошка анализа на Институтот за јавно здравје, информираат од Министерството за здравство.

– Согласно овие податоци и намалената инциденца на ширење на вирусот, нема потреба од промена на моделот на настава, сметаат од Комисијата за заразни болести, се вели во соопштението од МЗ.

Во епидемиолошката анализа на Институтот опфатена е возрасна популација од претшколска, основно, средно и академска.

– Во предучилишната и училишната возраст најмал е бројот на зазарени споредбено и по возрасни групи, односно на возраст од 0-9 години има само 3,9 отсто во државата се ковид позитивни, се вели во соопштението на МЗ.

Дистрибуцијата по градови е следна: во Скопје има 139 заразени основци, 70 средношколци, 72 од академската популација и 28 деца во претшкослка возраст; во Куманово, има пет заразени основци, осум средношколци, 18 од академската популација и три деца во претшколска возраст; во Штип две деца од претшколска возраст се ковид позитивни, пет основци, осум средношколци и три од академската популација. По две заразени деца од претшколска возраст има и во Велес и Ресен, и едно е заразено во Прилеп. Од популацијата во основно, во Велес и Ресен има по пет ученици, шест има во Струмица и Кавадарци, а осум во Прилеп. Средношколци позитивни на ковид има три во Велес, седум во Кавадарци, четири во Прилеп и две во Струмица. И од академската популација заразени со вирусот се шест во Велес, по двајца во Кавадарци и Прилеп и по тројца во Струмица и Ресен.

Website https://animeflv.uk: Watch Labyrinth Of Flames (Dub) animeflv Episode 2 anime online

AnimeDao: Ling Long: Incarnation anime episode 6 online free at https://animedao.nl attack on titan animedao

AnimeFreak Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://aniwatch.pro: Watch Sengoku Basara: Samurai Kings aniwatch Episode 12 watch animes

Bonanza: https://www.bonanza.com/users/49244953/profile

Dpi hochiminhcity: http://www.dpi.hochiminhcity.gov.vn/Lists/GopY/DispForm.aspx?ID=3766