April 24, 2019 22:22
Хроника

Во Скопје вчера казнети 117 возачи за непрописно паркирање

Три лица се здобиле со лесни телесни повреди во две од вкупно осум сообраќајни несреќи што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во шест сообраќајни несреќи е причинета материјална штета.

Според податоците на СВР Скопје, полицијата од сообраќај исклучила 43 возачи кои се движеле со поголема брзина од дозволената, тројца кои управувале возило под дејство на алкохол и осум пред да се стекнат со право на управување моторно возило.

Од сообраќај биле исклучени и шест нерегистрирани возила, а со специјалното возило „пајак” биле подигнати 88 возила.

Полицијата санкционирала и 117 возачи за не прописно паркирање, еден возач  кој не дал првенство на минување на пешаците, еден за неправилно престројување, тројца за не правилно престигнување, двајца за не поседување пропишана зимска опрема во возилата, 17 за не носење сигурносен појас од страна на возачите за време на управување на мототроно возило и 16 за користење на мобилен телефон од страна на возачите за време на управување на моторно возило.

Нови вести

Куќен притвор за сопственикот на „Дурмо Турс“ и за возачот на автобусот

Igor

Две лица од Дебар осомничени за разбојништво во казино

Filip

Отворена истрага за возач од Куманово осомничен дека предизвикал тешка сообраќајна несреќа со смртни последици

Filip