October 22, 2021 08:12
Свет

Во светот откажани над 28 милиони операции поради коронавирусот

Околу 28,4 милиони планирани операции се откажани или одложени низ целиот свет, како резултат на епидемијата на Ковид-19, според меѓународна студија на група хирурзи CovidSurg Collaborative објавена денеска.

„Во 12-те недели на прекинати болнички активности како резултат на Ковид-19, 28,4 милиони интервенции беа откажани или одложени низ целиот свет, па пациентите чекаа подолго од очекуваното за решавање на нивните здравствени проблеми”, соопшти болничкиот центар во Рен, француски партнер во истражувањето.

Таа меѓународна студија беше водена од научници од Универзитетот во Бирмингем и објавена во British Journal of Surgery. Научниците собраа информации од хирурзи од 359 болници и 71 земја за откажување на планирани операции.

Според податоците, „секоја нова недела на прекинување во болниците предизвикува 2,4 милиони нови откажувања”.

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD

The Success Of Empyrean Xuan Emperor Episode 9

Website https://4anime.biz: Watch Genji Monogatari 4anime Episode Full persona 4 the animation factor of hope

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

Reverbnation: https://www.reverbnation.com/artist/gogoanimelol

Qooh: http://qooh.me/gogoanimelol