January 22, 2020 21:39
Свет

Во САД годинава извршени 22 смртни казни

Сојузната американска држава Тексас погуби затвореник осуден за убиство на неговиот надзорник, што е 22. смртна казна извршена годинава во САД.

Минатата година во Америка беа извршени 25 егзекуции, па државата беше седма во светски рамки по бројот на смртни казни, пренесе „Ројтерс“.

Откако смртната казна беше повторно воведена во 1976 година, сојузната државата Тексас има најголема стапка на погубени затвореници.

Нови вести

Втор ден од судскиот процес во Сенатот за отповикување на Трамп

Filip

Кинескиот град Вухан во изолација поради коронавирусот, сите транспортни мрежи ќе бидат затворени

Filip

Шест лица погинаа од бурата „Глорија” во Шпанија

Filip