Култура

Во Прилеп отворена изложба на дела од колонијата „Нижополе”

Во Ликовниот салон на прилепскиот Центар за култура „Марко Цепенков” денеска е отворена изложба на дела од колонијата „Нижополе”. Изложени се 20 слики од исто толку уметници, учесници на Колонијата низ годините. Со овие дела се претставени домашни и странски уметници.

Ликовната колонија „Нижополе” постои од 2000 година.

Изложен е само мал дел од големото богатство на дела од Колонијата. Љубителите на уметноста може да ја видат изложбата во наредните две недели.

Во излинатите две децении на колонијата „Нижополе” учествувале и твореле  над 300 уметници од земјава и од странство и создале преку 700  уметнички дела.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

anime streaming Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)

4Anime SK8 the Infinity

4Anime SK8 the Infinity (Dub)

4Anime Komi Can’t Communicate Episode 7

4Anime Attack on Titan Episode 19