August 20, 2022 01:26
Македонија

Во последните три дена 180 ковид-позитивни, оздравени 153, починати нема

 Во изминатите три дена се направени се 2.880 тестови, а регистрирани се 180 нови случаи на КОВИД-19. Оздравени се 153, а починати нема, соопшти денеска Министерството за здравство.
Во Скопје се евидентирани 118 ковид-позитивни, Охрид 12, Кавадарци 8, Тетово 6, Битола и Струмица по 5, Штип и Неготино по 4, Прилеп и Кочани по 3, Куманово, Велес, Гостивар и Кичево по 2, Струга, Ресен, Радовиш и Делчево по 1.
Од вкупниот број на позитивни, 29 реинфекции.
Евидентирани се 153 оздравени пациенти од: Скопје – 70, Куманово – 20, Битола – 9, Охрид – 7, Велес – 6, Струмица, Штип и Дојран – по 5, Прилеп – 4, Струга, Свети Николе и Македонски Брод – по 3, Гостивар, Кичево и Ресен – по 2, Кавадарци, Тетово, Кочани, Виница, Кратово, Крушево и Демир Капија – по 1.
Во текот на изминатите 3 дена (од 24 до 26.06.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.
Направени се 2.880 тестови преку: ИЈЗ-170, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-24, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-12, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–78, Жан Митрев (Филип Втори)-40, Авицена-29, Биотек-94, Систина-55, лабораторија Лаор-356, Синлаб-3, Ремедика-2, Плодност-16, Генеа-9, Никоб Лаб-516, ВФВ Медикал-14, Ели МедикаПлус-17, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–12, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.344.
Досега во земјата се направени вкупно 2.078.512 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.540, бројот на оздравени пациенти е 303.648, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 570.
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147986, Активни 363
Куманово 16726, Активни 19
Битола 15769, Активни 29
Прилеп 14246, Активни 15
Тетово 13508, Активни 14
Кавадарци 10725, Активни 21
Велес 9814, Активни 6
Гостивар 9622, Активни 8
Охрид 8984, Активни 37
Штип 8102, Активни 13
Струмица 8094, Активни 10
Кичево 5662, Активни 5
Кочани 5112, Активни 9
Струга 4736, Активни 3
Гевгелија 4427, Активни 1
Неготино 3708, Активни 8
Ресен 2758, Активни 4
Свети Николе 2640, Активни 0
Радовиш 2532, Активни 1
Крива Паланка 2419, Активни 0
Делчево 1987, Активни 1
Берово 1693, Активни 1
Дебар 1681, Активни 0
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1396, Активни 0
Пробиштип 1268, Активни 0
Богданци 1023, Активни 1
Кратово 967, Активни 0
Крушево 931, Активни 0
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 743, Активни 1
Демир Капија 594, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 352, Активни 0