January 24, 2022 18:03
Свет

Во Полска речиси целиот кризен штаб поднесе оставка: „Политиката не ја слуша науката“

Во Полска 13 од вкупно 17 члена на медицинскиот тим што го советуваа премиерот во однос на пандемијата на коронавирусот поднесоа оставка поради, како што самите навеле, недоволното влијание на науката врз политиката, објави денеска државната агенција ПАП.

„Разликата меѓу научниот и медицинскиот став и практиката стана особено очигледна во контекст на ограничените мерки во есенскиот бран на пандемијата, а потоа и по појавата на омикрон-варијантата и покрај огромниот број очекувани смртни случаи“, велат членовите на советот.

Иако има една од највисоките стапки на смртност во светот, Полска воведе поблаги мерки во последниот бран на пандемијата за разлика од многу други европски земји, пренесува агенцијата „Ројтерс“.

Важат правилата носење маски во затворени простории и ограничување на бројот на гости во баровите и рестораните.

Во Полска се вакцинирале 56,4 отсто од населението, што е под просекот на Европската Унија.

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

watch anime free Attack on Titan Season 2

AniWatch Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Cour 2

DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

online anime AniWatch Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

anime to watch Attack on Titan Season 2 (Dub)