Свет

Во пожарот во Њујорк загинаа 19 лица загинаа, меѓу нив и девет деца

Во големиот пожар во станбена зграда во Бронкс, Њујорк денеска загинаа 19 лица, изјави градоначалникот Ерик Адамс за Си-Ен-Ен.

Според него, девет од нив се деца.

Вкупно 64 лица се повредени, додека пак 32 од нив се здобиле со повреди опасни по живот, јавија американски медиуми.

„Ова е ужасен, ужасен, болен момент за градот Њујорк, а влијанието на овој пожар навистина ќе донесе ниво на праведна болка и очај во нашиот град“, рече Адамс.

Околу 200 членови на пожарникарската служба на Њујорк беа на местото на пожарот во 19-катната станбена зграда на улица 333 East 181.

Пожарот започна малку пред 11 часот во дуплекс стан на 2-ри и 3-ти кат од зградата и веќе е локализиран, соопшти FDNY.

Градоначалникот вели дека повеќето од жртвите починале од срцев удар и биле пронајдени на скалите од секој кат на зградата.

FDNY објави и неколку фотографии од местото на настанот, на кои се прикажани скали кои се протегаат до прозорците на станот, како и голем број скршени прозорци.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4anime Pokémon Journeys: The Series

4anime. biz DARLING in the FRANXX (Dub)

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (Dub)

4Anime My Hero Academia Season 3 (Dub) Episode 21

free anime online Boruto: Naruto Next Generations

tải go88