January 27, 2021 16:56
Балкан

Во Петриња почна вакцинација против коронавирус

Епидемиолозите во Хрватска почнаа со вакцинација на граѓаните во областа Петриња со вакцината на „Модерна“.

Со оглед на тоа што станува збор за подрачје подложно на земјотреси и каде што има зголемен ризик од ширење на коронавирусот, било одлучено целата прва пратка на вакцината „Модерна“, од 3.600 дози, да биде испратена во Петриња.

Први вакцината ја примија осумдесетина членови на службата за итни случаи и лица над 65 години. По нив ќе се вакцинираат здравствените работници.

Watch Higurashi: When They Cry – Gou Episode 1 at Crunchyroll crunchyroll free account 2020

Watch Attack on Titan Season 3 Part 2 (Dub) Episode 10 (https://funimationfree.com/m/PXEp/ep-10) at Funimation mha funimation