Свет

Во напад на бунтовниците во Пакистан загинаа 10 војници

Сепаратистичките бунтовници во Пакистан ја презедоа одговорноста за нападот на воен контролен пункт на југозападот на земјата, во кој, според армијата, загинаа 10 војници.

Нападот, извршен во вторникот вечерта во пакистанската област Кеч, северно од пристаништето Гвадар, беше најтешкиот во последните неколку години како дел од борбата што бунтовниците, членови на народот Балучи, ја водат против пакистанската Владата, пренесува Ројтерс.

– Одлучни сме во нашата посветеност да го ослободиме Пакистан од сите форми на тероризам – изјави денеска пакистанскиот премиер Имран Кан во изјавата во која им оддаде почит на загинатите војници.

Армијата соопшти дека убила еден од напаѓачите и уапсила тројца во акцијата за расчистување која се уште е во тек.

Бунтовничката група за ослободување на Балуџистан (BLF) ја презеде одговорноста за нападот, се вели во соопштението испратено до Ројтерс, при што загинаа 17 војници и еден од нејзините членови.

Овие герилци со децении се борат против владата за да добијат своја држава, тврдејќи дека централната власт неправедно ги искористува богатите гасни и минерални ресурси на провинцијата Белучистан, која ја дели границата со Авганистан и Иран.

animedao. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

free anime online Attack on Titan (Dub)

anime online The Rising of the Shield Hero (Dub)

My Hero Academia Episode 10

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

The Daily Life of the Immortal King 2nd Season Episode 12