November 28, 2021 06:15
Свет

Во Москва се одржува меѓународна средба за Авганистан

Главниот град на Русија, Москва денеска ќе биде домаќин на меѓународна средба за Авганистан со учество на талибанците.

Тоа ќе биде прва средба од ваков вид откако талибанците ја преземаа власта во Авганистан пред нешто повеќе од два месеци.

На средбата во Москва ќе учествуваат претставници на десетина земји, меѓу кои Кина, Пакистан и Иран.

Делегацијата на новите авганистански власти ќе ја предводи вицепремиерот Абдул Салам Ханафи, кој учествуваше во преговорите за повлекување на американските вооружени сили од земјата.

Средбата во Москва ќе го зајакне статусот на талибанците на чело на Авганистан, изјави портпаролот на движењето Забиула Муџахид.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека главни теми на форумот ќе бидат „политичко-воената ситуација во Авганистан” и формирање порепрезентативна влада во земја.

– Средбата е обид да се разбере што се случува, наведе портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Aguu: Genius Dolls Episode 12

TwistMoe Watch english anime Online in HD for FREE

BLOOD-C: The Last Dark (Dub) Episode Full

Terra Formars (Dub) Episode 13

Website https://kissanime.mx: Watch Aoharu x Machinegun kissanime Episode 12 kissanime official site