Свет

Во Мексико убиена новинарка која била под заштита на државата

Мексиканската новинарка Лурдес Мандонадо е убиена во северниот град Тихуана.

Ова е второ убиство на новинар во таа област во рок од една недела, соопштија властите.

Мандонадо е убиена во својот автомобил во населбата Санта Фе, соопшти државното обвинителство.

Извор запознаен со случајот изјави дека таа била во државната програма за заштита на новинарите, која вклучувала полициски надзор над нејзината куќа.

Убиството се случи помалку од една недела откако официјални лица соопштија дека мексиканскиот фоторепортер Маргарито Мартинез (49) бил убиен пред неговиот дом во Тихуана.

Малдонадо е трет новинар убиен оваа година во Мексико.

Од 2000 до 2021 година, во Мексико биле убиени 145 новинари, според групата за човекови права Член 19.

animes online. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

My Hero Academia Season 5 Episode 24

ANIMEFLIX Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

ANIMEFLIX Attack on Titan Final Season Part 2 Episode 2

Death Note Episode 36

animes online My Hero Academia