October 16, 2019 12:44
Свет

Во Мексико уапсени 11 лица кои врзале градоначалник за камион и го влечеле по улици

Во Мексико се уапсени 11 лица откако градоначалникот на мексиканската држава Чиапас, Хорхе Луис Ескандон Ернандес беше врзан за камион и влечен по улиците.

Уапсените го извлекле градоначалникот од неговата канцеларија, го врзале за камион и го влечеле низ улиците затоа што, наводно, не го исполнил предизборното ветување дека ќе ги поправи локалните патишта.

Инцидентот се случил во вторникот, а градоначалникот беше нападнат од земјоделци.

Ескандон Ернандес многу брзо беше ослободен од локалната полиција без да претрпи сериозни повреди. Тој најави дека ќе поднесе тужба за киднапирање и обид за убиство.

Нови вести

Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Valentina

Стотици илјадници мртви во Европа поради загадување на воздухот

Valentina

САД ја обвинија турската Халкбанк за избегнување санкции против Иран

zane