January 21, 2019 23:37
Македонија

Во Маврово еден метар снег

Во Маврово еден метар снег

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи.

Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево 44, а во Скопје 12 сантиметри.

Најстудено изутринава е во Скопје, Крива Паланка, Крушево и Маврово со минус осум степени.

Од денеска попладне до недела времето ќе биде стабилно и суво со ниски утрински температури кои во поголемиот дел од населените места ќе се во интервал од -5 до -15 степени. Наутро ќе има услови за појава на магла по котлините. Во недела попладне ќе се зголемува облачноста, а во понеделник во текот на денот ќе има нови врнежи од снег со слаб до умерен интензитет.

Related posts

Ново рочиште за „27 април”

24news

ВМРО-ДПМНЕ со 50, СДСМ со 5 и Беса со 2 амандмани за законот за јазици

24news

Почнува судењето за уривањето на комплекстот „Космос“ на Фијат Цановски

24news