March 9, 2021 11:06
Балкан

Во Косово 11 починати и 855 новозаболени од Ковид-19

Бројот на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се зголеми на вкупно 885 од појавата на болестаоткако минатото деноноќие починаа 11 од заразените од коронавирусот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според последниот извештај на Националниот институт за јавно здравство на Косово, во минатите 24 часа се регистрирани 855 новозаболени, со што бројката на лица кај кои е откриен вирусот се зголеми на 32.877. Од нив, вклучително вчерашните рекордни 748 излекувани пациенти, болеста досега ја совладале 19.722 лица.

Официјално, согласно наведените податоци, во земјата моментно има 12.220 носители на заразата.

Вчера се извршени 1.930, а вкупно досега 127.722 тестирања со методот РТ-ПЦР.

Жариште на епидемијата е главниот град Приштина, каде што коронавирусот досега е откриен кај повеќе од 12.500 лица.

Watch A Silent Voice Episode Full (https://funimationfree.com/m/aqP0/ep-1) at website https://funimationfree.com. See more funimation one piece dub

Watch SK8 the Infinity Episode 1 at website https://crunchyrollfree.com. See more crunchyroll premium