November 28, 2021 05:52
Балкан

Во Косово се предлага училиштата да не работат ден по локалните избори

Поранешниот заменик-министер за образование на Косово, Јусуф Тачи смета дека идниот понеделник, 18 октомври, односно дента по одржувањето на локалните избори, не треба да се одржи настава во училиштата, со цел училишните простории да се дезинфицираат.

Тачи на својата страница на Фејсбук напиша дека на тој начин би се намалиле можностите од зараза на учениците, наставниците и другиот персонал во училиштата.

– Поради големата раздвиженост на луѓето на денот на изборите на 17 октомври 2021, како што препорачуваат и општините, в понеделник, на 18 октомври, не треба да се одржи наставата во училиштата, со цел училишните простории да се проветрат, да се исчистат и да се дезинфицираат и на тој начин да се минимизира можноста од зараза на учениците, наставниците и другиот персонал во училиштата, вели Тачи.

Претходно, минатата недела, истото барање до Министерството за образование го поднесе и Асоцијацијата на општини на Косово.

AnimeHeaven: The Grand Lord anime episode 12 online free at https://animeheaven.pro dubbed anime

Watch Black God Episode 24

Watch anime online for free at ANIMEFLIX animeflix hunter x hunter

AnimeTV Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Food Wars! The Third Plate: Erina at Polar Star Dormitory (https://animepahe.cc/m/8rP9) Episode Full