January 21, 2022 21:17
Свет

Во Колумбија запленети рекордни 10 тони кокаин

Колумбиските власти вчера заплениле 10 тони кокаин од две тајни лаборатории на југозападот на земјата, кои според армијата припаѓале на герилците на ЕЛН.

-Ова е најголемата заплена на кокаин годинава, изјави за медиумите министерот за одбрана Диего Молано.

Дрогата е пронајдена во две лаборатории на Ослободителната национална армија (ЕЛН) во село во департманот Нарино, што се граничи со Еквадор, а е запленета во заедничка акција на армијата, полицијата и авијацијата.

-Десет тони значат повеќе од 300 милиони долари што може да ги заработи ELM, групата што ги контролираше тие две лаборатории, рече Молано.

Обвинителството наведува дека дрогата била складирана и чекала да биде испратена во Централна Америка, една од најчесто користените рути за илегалната трговија со дрога кон САД, главниот светски потрошувач на колумбиски кокаин.

И покрај полувековната војна против шверцот со дрога и отворената поддршка од САД во оваа борба, Колумбија и натаму е главниот светски производител на кокаин.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

My Hero Academia Season 2 (Dub)

Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

My Hero Academia Season 5 Episode 21

anime stream Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

My Hero Academia Season 5