June 24, 2022 14:12
Свет

Во Канада регистрирани два случаја на заразени со мајмунски сипаници

Канадската државна здравствена агенција потврди два случаја на инфекција со мајмунски сипаници, откако властите на провинцијата Квебек објавија дека истражуваат 17 сомнителни случаи. Неколку земји, вклучувајќи ги Португалија, Велика Британија и Шпанија, неодамна пријавија случаи на мајмунски сипаници, додека во средата во Масачусетс беше потврдено дека маж кој неодамна отпатувал во Квебек, Канада, се заразил со вирусот.

Досега во таа држава не бил регистриран тој вирус.

Мајмунските сипаници, кои досега беа забележани главно во Западна и Централна Африка, се ретка вирусна инфекција, слична на големите сипаници, иако во поблага форма. Вирусот првпат беше регистриран во ДР Конго во 1970-те, а бројот на случаи во Западна Африка се зголеми во изминатата деценија. Симптомите вклучуваат треска, главоболки и осип на телото кој започнува на лицето и се шири на други делови од телото.

go88 mới go88 máy chủ ở đầu https //go88. vin

sunwin máy tính