July 23, 2021 20:07
Свет

Во Италија од идната недела се укинува носењето заштитни маски на отворено

 Италија од следната недела делумно ќе го укине задолжителното носење маски на отворено, јави  ДПА. Укинувањето на мерката од 28 јуни ќе важи за т.н. „бели области” каде има мал ризик од инфекција со коронавирусот.

Информацијата на Фејсбук ја објави министерот за здравство Роберто Сперанца.

Во моментов, сите италијански региони, со исклучок на Вале д’Аоста во северозападниот дел на земјата, припаѓаат на „белите зони” со најмали ограничувања против Ковид-19. Регионот Вале д’Аоста исто така се очекува да биде во „бела зона” од следниот понеделник. Италијанците сепак ќе мора да носат маски во затворено, во јавен превоз и кога социјално растојание не е можно.

Останува сегашното правило, според кое клиентите во рестораните можат да ги симнуваат маските само кога седат. Првично, италијанската влада вети дека ќе ги укине условите за задолжително носење маски во средината на јули.

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE. Watch Steins;Gate (Dub) Episode 24

https://animeflix.nl animeflix pokemon. Watch Seiren Episode 12

KissAnime - Watch Anime Online Free English Sub & Dub | Kiss Anime. Watch The Diary of Our Days Episode 8

KissAnime Rapidapi: https://rapidapi.com/user/kissanimemx