September 24, 2021 08:13
Свет

Во ЕУ досега се вакцинирани 55 отсто од возрасните

Во Европската унија досега 200 милиони луѓе или скоро 55% од возрасната популација се вакцинирани против коронавирус, изјави портпаролката на Европската комисија, Дана Спинант, на брифинг во Брисел.

„До денес, 200 милиони луѓе во Европската унија се целосно вакцинирани или 54,7% од возрасната популација. 68,4% од возрасната популација на Унијата примиле барем една доза од вакцината“, рече таа.

Според неа ова се добри показатели, но за борбата против ширењето на вирусот, додаде, е многу важно вакцинациите да се вршат рамномерно низ цела Унија.

Претходно беше забележано дека Романија, Бугарија и Хрватска покажуваат пониско ниво на вакцинација отколку другите членки на Европската унија.

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official

Watch anime online for free at AnimeHeaven dubbed anime

Website https://4anime.biz: Watch FLCL Progressive 4anime Episode Full anime online

AnimeFreak: Little Busters!: Sekai no Saitou wa Ore ga Mamoru! anime episode Full online free at https://animefreak.ws anime freaks anime

Gapo: https://www.gapo.vn/167888406

Quia: https://www.quia.com/profiles/gogoanimebe