Балкан

Во Дубровник запленети 500 килограми кокаин

Полицијата во Дубровник заплени рекордна количина кокаин. Станува збор за околу 500 килограми кокаин што бил доставен во контејнер со банани.

Огромната количини на кокаин е откриена од цариниците при редовни контроли на контејнери. Во последните месеци, пристаништето Плоче се претвори во порта за дилерите на дрога за увоз на кокаин поради слабата контрола. Од крајот на јануари, кога започна интензивната полициска акција до денес запланети се над 700 килограми кокаин.

Уапсени се осум лица, од кои петмина се поврзани со здружена криминална организација во Метковиќ, а три во случај на заплена на кокаин во приватна компанија во Опузен, каде кокаинот завршил во контејнер со банани. Повеќето дилери на дрога паднаа во спектакуларната полициска акција на крајот на јануари во Метковиќ и на 7 март во Опузен. Но иако нарко босовите се во затвор, сè уште кокаинот пристигнува преку пристаништето Плоче, бидејќи очигледно нема кој да јави да се сопре со испораките, бидејќи локалните наркобосови а дилерите се во затвор.

WCOStream wcostream close enough: Watch Kimetsu no Yaiba Movie: Mugen Ressha-hen Episode Preview

4Anime hotarubi no mori e 4anime: Watch Naruto: Shippuden Episode 393 (https://4anime.biz/m/nOy/ep-393)