Балкан

Во Драч почнува големата воена вежба “Defender Europe 2021”

Во најголемиот албански пристанишен град, Драч денеска почнува големата воена вежба Defender Europe 2021″. За таа цел дислоцирани се војска, апарати и технологија најголеми по Втората светска војна.
Со вежбата ќе раководи американската армија, а учествуваат припдници на 28 земји членки и партнери на НАТО.
-Ќе биде демонстрирана подготвеноста во зеднички активности  на учесниците на вежбата која е најголема што до сега се одржала во западен Балкан, напиша премиерот Еди Рама на Фејсбук.
На свеченото отворање ќе рисуствуваат високи претставници на САД,  Албанија и на НАТО.
Американската амбасада преку објава на социјалните мрежи им посака добредојде на тројцата генерали.
-Добредојде за генерал Тод Волтерс, командант  на командата за Европа и врховен командант на европските сојузници на НАТО,  на генерал Џефри Хариган, командант на  воздухопловните сили на САД во Европа,  Африка и сојузничката воздухопловна команда, како и генерал Кристофер Каволи ,командант на војската на САД во Европа и Африка. Рамо до рамо, стои во објавата.
Вежбата  која почнува денес ќе трае со 9 јуни а ќе учествуваат 28 илјади војници.

KissAnime paradise kiss anime: Watch Fairy Tail Episode 50

GoGoAnime classroom of the elite gogoanime: Dragon Ball (Dub) (https://gogoanime.be/m/JA4) Episode 153