February 17, 2019 11:25
Балкан

Во Грција 39 лица починаа од грип

Само во изминатата седмица во Грција биле регистрирани 21 смртен случај од грип, со што од почетокот на сезоната досега починаа 39 лица, покажуваат податоците од грчкиот Центар за контрола и превенција од болести, јави дописничката на МИА од Атина.

Последниот регистриран случај е бебе, додека, пак, на интензивна нега биле примени 165 лица и девет деца.

Според истите податоци, 1,7 милиони Грци се вакцинирале за заштита од грип.

Related posts

Албанија: Кривични пријави за 80 носители на јавна функција поради корупција

Ivona

Албанија ги затвора обложувачниците кои се селат во Македонија и Косово

Igor

Минхен: Вучиќ и Тачи во „жестока дебата”, а повод Договорот од Преспа

Igor