Балкан

Во Грција пристигнаа 367 Авганистанци, голем дел од нив се судии

Преку Тбилиси во Атина, пристигнаа 269 авганистански државјани, мнозинството од нив судии, додека пак со втор авион во текот на ноќта требаше да пристигнат уште 98, соопштија од Министерството за мигрција и азил на Грција.

Откако талибанците го презедоа Авганистан, ова е првпат во Грција да стигне голем број авганистански државјани, со оглед на тоа дека досега во неколку наврати во Атина пристигнуваа или по неколку лица или не повеќе од 30 Авганистанци.

Од надлежното Министерство соопштуваат дека авганистанските државјани ќе бидат привремено сместени во Грција, а нивното пристигнување е „во рамките на обврските преземени од земјата и други членки на ЕУ за хуманитарна помош на жителите на Авганистан кои се во опасност”.

Дополнително, од Министерството за надворешни работи на Грција, како и шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, вчера, преку „Твитер” соопштија дека од Авганистан биле евакуирани 18 авганистански државјани, кои се од грчки интерес, а во Атина пристигнале преку Тбилиси.

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven The Rising of the Shield Hero (Dub)

AnimeHeaven Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

dubbed anime So I'm a Spider, So What?

AnimeHeaven Naruto

One Piece (Dub)

tải go88