September 18, 2021 14:49
Балкан

Во Грција потврдени 219 нови случаи од Делта сојот

На 1.087 се зголеми вкупниот број на потврдени Делта случаи во Грција, откако Националната организација за јавно здравје денеска соопшти 219 новозаразени со конкретниот сој, што претставува 5,42 отсто од мутациите во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Во однос на новите случаи, повторно се регистрирани над 2.500, односно 2.604 новозаразени, а починаа пет лица.

Професорката епидемиолог и член на надлежната комисија Вана Папаевангелу на денешната редовна прес конференција за ситуацијата со пандемијата во Грција рече дека во изминатата седмица во просек имало по 2.568 случаи дневно, а просечната возраст на новозаразените е 26 години.

Заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас соопшти дека за невакцинираните вработени во угостителството и туризмот, задолжителни се два теста седмично, еден рапид и еден селф тест.

За ситуацијата на Миконос објасни дека нема нови кластери и со воведениот полициски час и забрана за музика во угостителските објекти делумно се спречило дополнителното ширење на коронавирусот.

Додаде дека во следните денови ќе биде соопштено дали мерките на островот што се во сила до понеделник наутро ќе бидат продолжени или прекинати.

TwistMoe: Getbackers (Dub) anime episode 49 online free at https://twistmoe.net twist moe

AnimeKisa Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

WCOStream: Haganai: A Round-Robin Story's Ending Is Way Extreme anime episode Full online free at https://wcostream.cc mickey and the roadster racers wcostream

Yokohama Kaidashi Kikou Episode 2

Myanimelist: https://myanimelist.net/profile/gogoanimebe

Patreon: https://www.patreon.com/gogoanimebe