September 18, 2021 14:45
Балкан

Во Грција повторно отвораат клиники за лекување пациенти со Ковид-19

Клиники за лекување пациенти со Ковид-19, што беа затворени по затишјето во пандемијата на почетокот на летото, од денеска се повторно отворени во Грција, изјави за Скај ТВ, Матина Пагони, претседател на Унијата на болнички лекари во Атина и Пиреја.

Таа нагласи дека хоспитализациите на лица со Ковид-19 во болниците се зголемуваат и за една недла се зголемиле  од 5 на 45.

Таа додаде дека „работите воопшто не одат добро и ако не се вакцинираме, никој не може да предвиди што ќе се случува со вирусот во иднина”. Според неа, ако развојот на колективен имунитет трае до декември, како што предвидоа некои набљудувачи, во болниците „ќе биде застрашувачки” во октомври.

Што се однесува до потребата од трета доза на вакцина, Пагони рече дека веројатно ќе биде потребна за 80 до 90 проценти од вакциниранитеи дека на оние кои неодамна се вакцинирани, ќе им треба трета доза следното лето.

AnimeTV: Girls & Panzer Movie: 3-pun Chotto de Wakaru!! Girls & Panzer anime episode Full online free at https://animetv.cc boruto anime tv

AnimeBee: Uchurei! anime episode 12 online free at https://animebee.to dubbed anime

Yuuki Yuuna wa Yuushabu Shozoku 2 (https://animedao.nl/m/05rd) Episode Full

Website https://animeheaven.pro: Watch Thunder Prince (Dub) animeheaven Episode Full one piece anime heaven

Wikidot: http://www.wikidot.com/user:info/animefreak

Gogoanimelol contently: https://gogoanimelol.contently.com/