January 20, 2020 12:26
Хроника

Во Германија уапсен Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Германската полиција го уапси Јетон Љужа, третообвинетиот за убиството на дваесетгодишниот Никола Саздовски -Саздо, што се случи пред една година во скопската населба Автокоманда.

Од Министерството за внатрешни работи потврдуваат дека Љужа кој се бараше со меѓунаордна потерница е уапсен во Хамбург и се наоѓа во екстрадиционен притвор. Министерствто сега треба даги обезбеди документите од судот за за ова осомничено лице и да ги предаде во Министерството за правда кое треба да ја води екстрадиционата постапка.

Бесир Беља и Скендер Демири добија по 19 години затвор за убиството на  Саздовски во јуни лани на автобуската станица во Автокоманда. Според судијката Даниела Алексовска-Стојановска, виновни се затоа што заеднички и на свиреп начин го убиле Никола Саздовски.

За убиството е обвинет и Љужа и него ќе му се суди во одвоена постапка.

Според обвинителниот акт, Беља и Демири заедно со Љужа  на 29 јуни минатата година крвнички го претепале Саздовски на автобуската постојка пред фабриката „Алкалоид“ на булеварот „Александар Македонски“ во Автокоманда.

Од здобиените повреди, Саздовски на 9 јули 2018 година почина на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување – КАРИЛ во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“.

 

Нови вести

Запалил полициски „спарк“, па пукал во полицајците

Igor

Дилер од Ѓорче криел марихуана во дворот на сосетката

Igor

Уапсен Авганистанец баран од Интерпол

Igor