July 23, 2019 14:20
Свет

Во Велика Британија откриено месо заразено со африканска свинска чума

На аеродромот во Северна Ирска во пратка со месо е детектирана африканска свинска чума, што е прв случај на овој вирус во Велика Британија, пишува „Гардијан“.

Вирусот е откриен во пратка на повеќе од 300 килограми нелегално месо и млечни производи во кои имало траги на вирусот, кој може да преживее неколку месеци во преработеното месо.

Британското Министерство за земјоделство соопшти дека откривањето на траги од ДНК на вирусот не претставува значителна закана за здравјето на животните во Северна Ирска, ниту, пак, го менува статусот на државата, односно Велика Британија ќе продолжи да се декларира за земја во која нема свињи заразени од вирусот.

Во моментов во светот има околу 6.000 жаришта или области во кои се појави вирусот африканска свинска чума. Оваа заразна болест најчесто се пренесува преку директен контакт со заразени животни, но, исто така, може да се шири преку инсекти како што се крлежи.

Вирусот може да преживее неколку години во замрзнатото месо, така што замрзнатите производи од месо претставуваат посебен ризик за пренесување на оваа болест.

Африканската свинска чума (ASK) е вирусна заразна болест која ги погодува исклучиво свињите и не е опасна за луѓето и другите животни.

Нови вести

Трамп и Конгресот договорија ново зголемување на државниот долг на САД

Igor

Партијата на Зеленски може да обезбеди 253 места во новиот украински парламент

zane

Сиднеј: Полицијата заплени метамфетамин вреден над 140 милиони долари

zane