November 27, 2021 04:31
Балкан

Во Бугарија почна предизборната кампања за парламентарните и претседателските избори

Во Бугарија денеска почнува кампањата за изборите за претседател и потпретседател и за новото Национално собрание, закажани за 14 ноември 2021 година.

Кампањата за парламентарните избори ќе заврши на 12 ноември, а за претседател и потпретседател на Бугарија ќе заврши на 19 ноември 2021 година, во случај да има втор круг од претседателските избори.

Според дописникот на МИА од Софија, за учество на парламентарните избори се пријавени 20 партии и седум коалиции, додека 24 партии, коалиции и иницијативни комисии имаат предложено кандидати за претседател и потпретседател, што е своевиден рекорд.

Централна изборна комисија на Бугарија во четврток ќе ги објави во Службен весник регистрираните листи на кандидати, како и имињата на кандидатите за претседател и потпретседател на Бугарија.

ЦИК веќе го одобри техничкиот модел и заштитата на гласачките ливчиња за заедничките избори.

WCOStream: You Don't Know Gunma Yet anime episode 12 online free at https://wcostream.cc ben 10 alien force wcostream

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed

ANIMEFLIX: Meisou! Underworld anime episode Full online free at https://animeflix.nl animeflix detective conan

Watch Rozen Maiden: Ouvertüre (Dub) Episode 2

Dances with the Dragons (https://animebee.to/m/j674) Episode 12