November 28, 2020 08:23
Балкан

Во Бугарија има рекордно заразени лица од коронавирусот меѓу кои 1.948 се лекари

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата. Во тој период биле тестирани 7.659 примероци, a 42 лица починале.

Најголем број на новоинфицирани има во Софија, 913, пренесува Тасс. Меѓу заразените има и 1.948 лекари.

Од почетокот на епидемијата во Бугарија, заразени се вкупно 40.132 лица, од кои 1.136 починале.