September 20, 2021 21:35
Свет

Во Британија повеќе од 40 отсто од возрасните се здебелиле за време на пандемијата

Повеќе од 40 проценти од возрасните во Англија се здебелиле за време на пандемијата, добивајќи во просек нешто повеќе од три килограми, покажаа резултатите од најновото истражување на Британскиот институт за јавно здравје.

Институтот анкетираше 5.000 луѓе, а оценката е дека заклучувањата поради пандемијата и нарушената дневна рутина имале негативно влијание врз одржувањето на кондицијата и здравата исхрана кај многу луѓе, пренесува Би-Би-Си.

Грицките и компулсивното прејадување имаат најголемо влијание врз дебелеењето.

Институтот затоа започна кампања „Подобро здравје” со Националната здравствена служба, најавувајќи разни форми на поддршка при мотивирање на луѓето, како и помош во одржување на здравата тежина.

Ushio and Tora Episode 10

ANIMEFLIX: Those Who Hunt Elves (Dub) anime episode 12 online free at https://animeflix.nl animeflix plunderer

Website https://wcostream.cc: Watch Hellsing wcostream Episode 13 wcostream pokemon

Anime Twist - Watch anime online, English anime onlineAnime Twist - HD anime for free | TwistMoe

Backdropcms: https://backdropcms.org/account/animefreakws

Mobypicture: http://www.mobypicture.com/user/gogoanimebe