September 20, 2021 22:45
Балкан

Во БиХ стапи на сила законот со кој се казнува негирање на геноцидот во Сребреница

Од денеска во Босна и Херцеговина на сила е законот со кој се забранува и казнува негирање на геноцид и величење на воени злосторства.

Високиот претставник на ОН за спроведување на Дејтонскиот мировен договор во заминување во БиХ, Валентин Инцко, на 23 јули објави дека ги искористил своите овластувања во Бон и наметнал измени во Кривичниот законик на Босна и Херцеговина, со кои се забранува и казнува негирање на геноцид.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека Белград бил информиран и ги следи настаните во Босна и Херцеговина, со порака дека Србија не може да ја остави Република Српска без поддршка во економски и во секој поглед, и дека ќе излезе со предлог како во иднина да се води дијалогот со Бошњаците.

Одлуката на Инцко, да наметне закон со кој се казнува негирање воени злосторства, како што се очекуваше, поинаку е оценета од политичарите во оваа земја,  а членот на Претседателството на БиХ Милорад Додик најави дек таков закон нема да се спроведува во Република Српска и се закани со отцепување од БиХ.

Website https://aniwatch.pro: Watch Mysterious Play OVA 2 (Dub) aniwatch Episode 6 watch anime

Website https://gogoanime.be: Watch Powerpuff Girls Z gogoanime Episode 52 knights and magic gogoanime

Watch Mobile Suit Zeta Gundam: A New Translation III - Love Is the Pulse of the Stars Episode Full

WCOStream: Eleven Cats anime episode Full online free at https://wcostream.cc the flintstones wcostream

Buddypress: https://buddypress.org/members/gogoanimelol/profile/

Addwish: https://addwish.com/Ohm6a