October 22, 2021 11:59
Култура

Во Битола вечер се доделува златна „Камера 300″ и завршува ИФФК „Браќа Манаки”

 Со доделување на фестивалските признанија и награди, вечер во Битола завршува 42. издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки”.

Во големата сала на битолскиот Центар на култура, жирито предводено од Суки Меденчевиќ од Босна и Херцеговина и членовите Филип Бергсон од Велика Британија, Вим Ванакер од Белгија, Соња Просенц од Словенија и Димо Попов од Северна Македонија, ќе доделат златна, сребрена и бронзена „Камера 300″, како и награда мала „Камера 300″ за кинематограферите кои конкурираа за престижните награди.

ИФФК „Браќа Манаки” е уникатен фестивал, кинематограферите се во центарот на вниманието и се слави нивната умешност приказната да се раскаже низ слики, посочија избраните членови на меѓународното жири кои деновиве со цел свој капацитет и искуство ги оценуваа кинематограферите на филмовите во конкуренција.

Последна проекција на филмското платно во Битола ќе биде францускиот филм „Титаниум”, познатиот трилер – хорор филм на режисерката Jулија Дукурнaу и кинематограферот Рубен Импенс, најшокантниот филм за 2021 година и годинешен освојувач на престижната Златна палма во Кан.

Website https://animeheaven.pro: Watch Mew Mew Power animeheaven Episode 52 watch anime dub

Website https://aniwatch.pro: Watch The 8th son? Are you kidding me? aniwatch Episode 12 watch anime free

AnimeFLV: All Purpose Cultural Cat Girl Nuku Nuku Dash! anime episode 12 online free at https://animeflv.uk free anime

Watch Dirty Pair Flash 3 (Dub) Episode 5

Digi: https://www.digi.com/support/forum/user/gogoanimelol

Www2 sgc: https://www2.sgc.gov.co/Noticias/Lists/Comentarios/DispForm.aspx?ID=6530