January 16, 2019 00:54
Балкан

Во Атина притворени осум лица поради фрлање боја на Американската амбасада

Грчката полиција притвори осум лица поради сомневање дека ноќеска фрлиле канта со црвена боја на влезот на паркингот на Американската амбасада во Атина.

Полицијата соопшти дека десетина лица на мотори, ноќеска околу 3 часот и 30 минути по локално време, фрлиле црвена боја, а за инцидентот одговорност преземала анархистичката група Рубикон.

Тие изјавиле дека тоа го направиле поради „американскиот империјализам” и договорот на Грција со Македонија во замена за членството на Македонија во НАТО, како и поради неодамнешната американска одлука да се повлече војската од Сирија.

Анархистите Рубикон слични инциденти организираа и претходно.

Related posts

Коцијанчич за „Танјуг“: Хан контактира со Вучиќ и Тачиќ

Filip

Сопругата на Жељко Јоксимовиќ проговори за најтешкиот ден од втората бременост

24news

Харадинај :Таксата нема да се укине, продуктите се загарантирани за сите

Igor