September 20, 2021 21:24
Балкан

Во Албанија се потврдени 21случај на делта-сојот од коронавирусот меѓу кои 6 лица се вакцинирани  

Во Албанија потврдени се 21 случај на заразени лица со делта сојот на коронавирусот, од нив осум се „увезени”, додека остатите се семејни кластери, изјави Силва Бино, раководителка на Одделот за епидемиологија, при Институтот за јано здравје и член на комитетот за справување со пандемијата.  

-По два случаи се донесени во земјава од Велика Британија и Германија, додека по  еден случај од Чешка, Шпанија, Северна Македонија и Пакистан. Случајот од Пакистан беше без клинички знаци, како дел од скрининг, во оваа група тестови која беше испратена во лабораторијата во Берлин. Овие случаи, предизвикаа семејни жаришта, што потврдува дека имаме висока инциденца на зараза, рече таа.  

Според неа заразените се на возраст од 16 до 77 години, девет се хосптализирани.  

Додаде дека од 21 заразено лице со Делта сојот, шест биле вакцинирани.  

-Две од заразените лица биле вакцинирани во април во Велика Британја со Астра Зенека, две со една доза со Фајзер во Германија, два случаи се со две дози Коронавакс, рече Бино.   

Преседателката на комитетот и заменик министерка за здравство Мира Ракацоли смета дека новата епидемиолошка состојба не наметнува други ограничувачки мерки освен постојнте, за кои смета дека ќе ја контролираат состојбата, посебно потенцирајќи дека останува и понатаму во сила полицскиот час од полноќ до 6 часот  и мерката за задолжително носење заштитна маска во затворен простор.

Таа упати апел за поголема масовност за имнизација против опасниот вирус, просецо со кој го сега се опфатени над на милион  170 илјади.

The Saga of Tanya the Evil (https://animebee.to/m/r2wj) Episode 12

Kurage no Shokudou Episode Full

Watch Wish Upon the Pleiades Episode 4

Website https://aniwatch.pro: Watch Gintama Season 4 aniwatch Episode 51 aniwatch me

En gravatar: https://en.gravatar.com/kissanimemx

Cplusplus: https://www.cplusplus.com/user/gogoanimebe/