September 24, 2021 08:02
Свет

Во Авганистан ликвидиран талибанскиот „гувернер од сенка”

Талибанскиот „гувернер од сенка” во ослободената област Карух, на западот од Авганистан, е убиен од владините вооружени сили, соопшти авганистанското Министерство за одбрана.

Западните агенции, повикувајќи се на локалните медиуми, претходно известија дека авганистанските власти воведоа ноќен полициски час во 31 од вкупно 34 провинции во земјата.

„Ликвидирани се 20 талибанци, вклучувајќи го и Мула Халим, талибанскиот „гувернер од сенка” во областа Карух, како и двајца други команданти. Уште 50 лица се повредени во борбите”, се наведува во соопштението на Министерството за одбрана објавено на Твитер.

Телевизијата „Толо њуз”, повикувајќи се на авганистанското Министерство за внатрешни работи, јави дека авганистанските власти вовеле ноќен полициски час во 31 провинција со цел да го спречат движењето на талибанците. Се посочува дека забраната за движење трае од 22  до 4 часот наутро, а ограничувањето не се однесува само на три провинции – Кабул, Панџшер и Нангархар.

Претходно, претставникот на авганистанското Министерство за одбрана, Фавад Аман, информира

Towanoquon: Dancing Orchid in Chaos Episode Full

AnimeFLV: Mouse (Dub) anime episode 12 online free at https://animeflv.uk english anime

AnimeKisa: Carol anime episode Full online free at https://animekisa.in watch anime dub

Watch Love Hina Spring Movie Episode Full

Sites google: https://sites.google.com/view/animeheaven-official/home

Gogoanimebe yolasite: https://gogoanimebe.yolasite.com/