October 19, 2021 05:10
Свет

Војската го обиколи и блокира парламентот во Тунис

Откако тунискиот претседател ја прекина работата на парламентот и го разреши од должноста премиерот, по насилните протести предизвикани од наглиот пораст на бројот на новозаразени со коронавирусот и лошата економска состојба, припадниците на туниската армија ја опколија зградата на парламентот и го спречија претседателот да влезе.

Демонстрантите, кои претходно се судрија со полицијата, ја поздравија одлуката на претседателот Каис Сајед, извикувајќи го неговото име и веејќи државни знамиња, но критичарите го обвинуваат за преземање на власта и загрозување на кревката демократија во Тунис.

Сајед го укина имунитетот на сите членови на парламентот и најави дека наскоро ќе назначи нов премиер, со цел да се врати социјалниот мир во земјата.

Тој употреби посебна уставна мерка што му овозможува да ја преземе извршната власт и да ја замрзне работата на парламентот на неопределено време додека не се овозможи повторно нормално работење на институциите.

„Ја донесовме оваа одлука, која ќе биде на сила сè додека социјалниот мир не се врати во Тунис и додека не ја спасиме земјата“, рече Сајед во телевизиското обраќање.

Економијата во Тунис е во криза со години, а земјата неодамна повторно воведе блокада поради сериозното ширење на вирусот.

Website https://wcostream.cc: Watch KADO: The Right Answer (Dub) wcostream Episode 12 wcostream one piece

Website https://gogoanime.be: Watch Land of the Lustrous (Dub) gogoanime Episode 12 sword art online gogoanime

Website https://aniwatch.pro: Watch Dr. Slump and Arale-chan: Hello! Wonder Island aniwatch Episode Full aniwatch.me

Website https://twistmoe.net: Watch Trigger-chan twistmoe Episode Full twist anime

Behance: https://www.behance.net/animeflixnl/

Podomatic: https://www.podomatic.com/podcasts/gogoanime-entity