August 15, 2020 16:34
Македонија

Возете внимателно, намалена видливост и магла на патиштата

Дожд со слаб интензитет врне во Демир Капија и Удово.Намалена видливост до 50 метри поради магла има од селото Лисец до Попова Шапка и Крива Паланка до Псача.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.