January 28, 2022 06:12
Македонија

Воздушна патрола на македонското небо со Ф-16

Два борбени авиони Ф16 на грчкото воено воздухопловство во состав на НАТО денеска летаа на македонското небо.

Патролирањето на грчките воени авиони е дел од воспоставувањето на безбедносниот чадор на НАТО, според кој воздушниот простор над Северна Македонија да биде заштитен од грчкото воено воздухопловство.

Според договорите, секоја среда, околу пладне, грчките воени авиони патролираат низ воздушниот простор над земјава.

Прва таква мисија беше изведена на 22 мај 2019 година, како дел и од Преспанскиот договор, а стана пракса со зачленувањето на Северна Македонија во НАТО алијансата на 27 март 2020 година.

Една од позначајните мисии во македонскиот воздушен простор, откако земјава стана 30-та членка на НАТО, е и оној на 2 јуни 2020 година кога земјата ја надлетаа два американски бомбардери Б-1Б и четири грчки борбени авиони Ф-16. Со таа мисија беше воспоставена интероперабилност на Алијансата и беше нагласена соработката меѓу членките на НАТО.

free anime online. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

dubbed anime BANANA FISH

Bleach (Dub) Episode 360

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Episode 33

animes online My Hero Academia Season 5

watch animes That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)