December 7, 2019 03:18
Живот

ВНИМАВАЈТЕ: Овие работи не смеете да ги конзумирате пред спиење

ВНИМАВАЈТЕ: Овие работи не смеете да ги конзумирате пред спиење

Желудечниот рефлукс на многумина создава големи проблеми во текот на денот, а посебно мачен може да биде пред спиење. Ви донесуваме листа на намирници кои обавезно морате да ги исфрлите од вечерното мени, бидејќи така ќе ја избегнете оваа непријатна појава.

1. Алкохол. Ги отвора вентилите кои го поврзуваат желудникот и хранопроводот. Кога ќе се случи тоа, вашето тело повеќе не може да ја задржува храната и киселините таму каде што им е местото, во желудникот.

2. Газирани пијалаци. Спаѓаат во група на намирници кои во себе содржат повеќе киселини од било што, што можеме да го најдеме во природата. Јаглен диоксидот во газираните пијалоци го зголемува притисокот во желудникот.

3. Масна храна. Заборавете на сладолед, кекси, хамбургери и сите намирници со голем удел на штетни маснотии, бидејќи на желудникот делуваат исто како алкохолот и газираните пијалоци.

4. Чоколада. Освен големиот удел на маснотии, содржи и кофеин кој се наоѓа во какаото и теоброминот кој го поттикнуваат желудечниот рефлукс.

5. Сирење. Избегнувајте меки сирења како фета или моцарела, а ако баш сакате да уживате во сирење пред спиење бирајте мали количини на тврди варијанти како пармезан.

6. Костенливо овошје. Дали се заситени или незаситени, за желудникот маснотиите секогаш се неповолни. Без оглед на тоа што костенливото овошје главно е полно со добри маснотии, треба да се избегнуваат пред спиење. Најлошо на вас ќе делуваат орасите, кикириките и индиските оревчиња, а за желудникот најлесни се бадеми и фстаци.

7. Цитрони. Иако се вкусни, здрави и освежителни во текот на денот, не ги конзумирајте пред спиење бидејќи содржат големи количини на киселини.

8. Кафе. Освен што поради кофеинот во кафето нема да можете да заспиете, тоа ќе предизвика излачување на дополнителни киселини во желудникот.

Нови вести

Видео „болно“ за гледање: Пред камера изеде две од најлутите пиперки на светот, но брзо зажали за тоа

Filip

Компанија нуди 130.000 долари за оној кој на робот „би му дал” лице

Filip

Најдобар лек за болни коски

24news