August 25, 2019 22:26
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Продолжуваат масовните вработувања во јавните претпријатија во Охрид

СДСМ и в.д градоначалникот Константин Георгиески спроведуваат чиста изборна корупција и поткуп на гласачи, обвини Перчо Божиновски шеф на центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид.

„На денот кога се распишаа претседателските и локалните избори се случува брутална партизација. Уште пред да почне изборниот процес истиот е деградиран. Масовното вработување во јавните претпријатија непосредно пред локалните избори го имавме минатиот месец со 70 вработувања, а сега со над 25 нови во ЈП „Проаква“ и над 15 нови во другите јавни претпријатија“ рече Перчовски.

Тој го повика Георгиески да одговори дали заедно со директорите спроведуваат брутална партизација во јавните претпријатија?

„СДСМ и Георгиески пред да дојдат на власт кажуваа дека администрацијата и јавните претпријатија се преполни. Ветуваа дека нема да има партиски вработувања, туку еднаков пристап на секој граѓанин до секое работно место, за сега да гледаме како администрацијата и јавните претпријатија се полнат со партиски лица од СДСМ.
Кога лажеа повеќе, тогаш кога ги уверуваа охриѓани дека има превработеност или сега откако веќе една година е зголемена цената на вода за да се плаќаат новите партиски вработувања со парите на граѓаните?“ истакна Перчовски.

Ова е уште еден доказ, нагласи тој, дека СДСМ нема намера да реализира ниту еден проект, туку само ги интересира криминал. Го повика Георгиески да се одважи од партиските наредби и да застане на страна на сите граѓани на Охрид.

Нови вести

Јанева го спремала Камчев за заштитен сведок против Мијалков во „Империја“!?

Filip

Од утре наплата на патарината кај Смоквица

Filip

Хуманитарна акција во Гостивар: Со срце дарувај, ученик израдувај

Filip