January 20, 2021 18:43
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на Законот за попис

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата бараат веднаш да се повлече Законот за попис од собраниската дебата и да се организира внатрепартиска и внатре државна дебата на целата територија на Република Македонија, објави денеска на прес конференција пратеничката Дафина Стојаноска.

-Спроведувањето на попис мора да се темели на постигнат консензус од сите политички чинители, сите општествени фактори, за да може да дојдеме до успешно спроведена статистичка операција во која што ќе имаат доверба сите граѓани на Република Македонија. По очигледната злоупотреба на европското знаменце, одбивањето на сите конструктивни амандмани на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, власта продолжува со своето самоволие, нетранспарентност и арогантност да спроведува штетни решенија за државата и граѓаните. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ повикуваат на масовна мобилизација за собирање потписи за иницијатива за предлог закон кој што ќе биде доставен во Собранието и за поништување на овој закон кој што по насилен пат, планира парламентарното мнозинство да го донесе, рече Стојановска.

Според неа, Република Македонија треба да спроведе попис кој што ќе ги содржи препораките на Евростат и регулативите на Европскиот парламент како и препораките и стандардите на Обединетите нации и затоа како земја која што треба да започне преговори со Европската Унија не смееме да си дозволиме експерименти кои што очигледно се само коалициски пазарења.

-Граѓаните уште сега кога не е донесен ниту законот за попис немаат доверба во оваа операција и затоа ние како пратеници имаме должност и обврска да направиме се за овој процес да запре и да започне одново и консензуално да покажеме дека сепак за битни прашања знаеме и можеме да носиме исправни одлуки, рече Стојановска.

Attack on Titan (Dub) (https://gogoanime.be/m/WZGd) Episode 25 at website https://gogoanime.be toradora gogoanime

Attack on Titan Season 3 (https://animeheaven.pro/m/VZBo) Episode 12 at AnimeHeaven animeheaven one piece