Македонија

ВМРО-БНД организира мирен протест пред зградата каде се одржува Советодавниот совет за национална безбедност при претседателот на Бугарија

ВМРО – Бугарско Национално Движење организира мирен протест пред зградата на Претседателството на Република Бугарија во Софија, додека таму се одржува седница на Советодавниот совет за национална безбедност при претседателот на Бугарија Румен Радев.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, од ВМРО-БНД се категорични и бараат да се гарантираат правата на македонските Бугари во Северна Македонија. ВМРО-БНД, исто така, инсистира да се признае заедничката историја меѓу двете земји до 1944 година, како и да се стави крај на јазикот на омразата.

Тие предлагаат и одржување референдум на оваа тема во Бугарија.

Лидерот на ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов, рече дека властите ги очекуваат многу посериозни протести доколку го сменат ставот на Бугарија, отколку што беа протестите против владата на Бојко Борисов во летото и есента 2020 година.  

На протестот освен Красимир Каракачанов присуствуваше и европратеникот Ангел Џамбаски. Поради дождот во Софија протестот траеше кратко. Седницата на Советодавниот совет трае речиси четири часа.

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

My Hero Academia Episode 5

Boruto: Naruto Next Generations (Dub) Episode 151

AniWatch TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy- Episode 7

Naruto: Shippuden (Dub)

tải go88