June 25, 2022 20:55
Македонија

Владата троши милиони за непродуктивни трошоци, а не им го дава заслуженото покачување на просветарите согласно колективен договор

Соопштение до јавноста, реакција на прес конференцијата на Даниела Николова

Владата троши милиони за непродуктивни трошоци, а не им го дава заслуженото покачување на просветарите согласно колективен договор

Владата на СДСМ со уцени, закани и манипулации го угуши штрајкот на просветните работници.

Владата на СДСМ наместо покачувањето кое им следи со колективниот договор дури во септмеври ќе ги покачува платите со помал процент. Како што инфлацијата расте, ова покачување нема да биде доволно ни за едно пазарење во маркет.

Владата на СДСМ ги лаже вработените во образованието дека покачувањето на платите ќе значи зголемена инфлација, а во исто време троши милиони евра на криминални физибилити студии, цвеќиња, мебел, службени возила и слични непродуктивни трошоци.

Владата која потроши 20 милијарди евра буџетски пари изминатите години не направи ништо за подобар стандард на граѓаните вклучително и за просветните работници.

rút tiền go88 bị từ chối Tải Go88 | Go88.com - Thiên đường giải trí online bằng thống kê tài xỉu go88

Tải Sunwin APK IOS 2022 mới nhất | Đánh giá cổng game SUNVN