April 24, 2019 22:25
Свет

Владата на Тунис постигна договор со синдикатот за зголемување на платите на 670,000 јавни службеници

Владата во Тунис постигна договор со моќниот синдикат УГТТ за зголемување на платите на 670,000 јавни службеници, три извори блиски до преговарачкиот процес изјавија за Ројтерс.

Договорот е постигнат по повеќемесечни тензии помеѓу владата и синдикатот. Минатиот месец, железничкиот, патниот и воздушниот сообраќај во Тунис беше запрен и уличните протести привлекоа илјадници луѓе на големиот штрајк организиран од страна на УГТТ.

Нови вести

(Видео) Руски „шегобијци” му се јавиле на Макрон, претставувајќи се како Зеленски

Igor

Непознати мажи отворија оган врз кафуле во северниот дел на Франција

Igor

Шарец: Ако се распадне ЕУ, сите ќе пропаднеме

Igor